Život po dobrovoľníctve v zahraničí

Na tejto stránke Vám ukážeme príklady života po dobrovoľníctve v zahraničí cez program Európska dobrovoľnícka služba (EDS) – po novom Európsky zbor solidarity. Ak ste v Bratislave, budeme radi, ak ostanete v kontakte s Mladiinfo. Ozvite sa nám www.mladiinfo.sk/kontakty.

Ostať v zahraničí

Viacerí dobrovoľníci začali pracovať alebo študovať v krajine, kde ukončili EDS projekt.

Pracovať pre veľké spoločnosti

Mnohé spoločnosti hľadajú mladých ľudí, ktorí vedia pracovať v multi kultúrnom prostredí. EDS dobrovoľníci majú hodnotnú zahraničnú pracovnú skúsenosť, ktorou môžu zaujať budúcich zamestnávateľov. Ich výhoda je tiež jazyková zručnosť overená v praxi, oproti často len školským vedomostiam čerstvých absolventov.

Pracovať v mimovládnom sektore

Tretí sektor ponúka množstvo zaujímavých pracovných príležitostí. Stačí sa poobzerať vo svojom okolí a spoznať aktívne organizácie. Ľudia so skúsenosťami a najmä motiváciou sú vždy vítaní. Vašu EDS skúsenosť môžete premeniť na budúce zamestnanie. Všetko je to o ľuďoch a o kontaktoch preto sa pýtajte, zisťujte, zapájajte.

Začať podnikať

Dobrú inšpiráciu ako na biznis projekty úplne z nuly nájdete na www.rozbehnisa.sk

Založiť vlastnú organizáciu

“Ja som si počas EDS uvedomil, že ma vždy bavilo byť v škole a pracovať so študentmi a mladými ľuďmi. Tiež potrebujem vidieť, že moja práca má zmysel a reálne výsledky. Keď sa blížil koniec môjho projektu v Macedónsku, vyhliadol som si na Slovensku projekt doktorandskej práce na tému, ktorá ma vždy zaujímala. Tiež som vedel, že chcem pokračovať v tom, čo som sa na EDS naučil a tak sme založili Mladiinfo. Teraz môžem vysielať mladých ľudí na projekty, mám z toho radosť a učím sa, aké je to riadiť vlastnú organizáciu. Každý rok cestujem po celej Európe v rámci rôznych aktivít a spoluprác a rovnakú radosť (a často aj väčšiu) mám z toho, keď niekto môže vycestovať cez Mladiinfo” (Ondrej, projekt v Macedónsku, 1 rok).

Pracovať v IUVENTE 

IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže administruje na Slovensku program Erasmus+. Bývalí EDS dobrovoľníci majú vďaka skúsenosti s programom a neformálnych vzdelávaním možnosť spolupracovať s organizáciou a možno sa v nej a trvalo zamestnať. IUVENTA tiež organizuje množstvo školení a aktivít, do ktorých sa je možné zapojiť. Viac na stránke: Aktuálne školenia.

Opäť vycestovať do sveta

Stále ťa láka svet? Ak áno, existujú ďalšie programy, ktoré ti umožnia vycestovať na rôzne projekty. Niektoré zaujímavé mapujeme na www.mladiinfo.eu “Na EDS projekt v Skopje mám len tie najlepšie spomienky. Objavil som svet mimovládnych organizácií a získal veľa kontaktov. Množstvo tréningov a konferencií mi ukázalo nové možnosti v živote. Po projekte som cestoval do Gruzínska a odtiaľ do Nepálu a Indie. Stále som na cestách a hľadám svoje vysnívané miesto.” (Tomáš, projekt v Macedónsku, 9 mesiacov).

Konkrétne príklady

Konkrétne príklady, kde začali pracovať niektorí naši dobrovoľníci bezprostredne po skončení ich projektov.

ADRA Albania: Andrea Rusnáková, Jana Fintová
Doktorát na Slovensku: Lenka Čurillová
IUVENTA: Beáta Šimurdová
LEAF: Lucia Žišková
Ostali v prijímajúcej organizácii: Janka Kyselová, Nemecko; Tatiana Mrugová, Macedónsko; Katarína Gabíková, Turecko
SAIA: Lucia Žišková