Na úrad práce po škole zabudnite!

16. June 2012 | Archív |
2,894 videní

Aj Vás straší predstava, čo budete robiť ak hádam úspešne skončíte školu? Najmä my, študujúci humanitné smery máme podľa odborníkov a štatistík najhoršiu uplatniteľnosť na trhu práce. Prvé kroky mnohých z nás s bezcenným titulom v ruke teda vedú práve na Úrad práce, kde je však ponúk ako šafránu. Mnohí absolventi teda siahajú po krátkodobom riešení – absolventská prax, ktorá však podľa vyhlásení absolventov po niekoľkých týždňov praxi neprinesie „takmer nič“. Preto sa vám v tomto článku pokúsim načrtnúť zopár iných možností ako je listovanie internetových stránok s pracovnými ponukami, ktorými sa môžete po škole vydať.

Jednou z takýchto netradičných ciest, ktorá vám umožní stráviť pár mesiacov po škole v zahraničí a získať tak žiaduce skúsenosti je program Leonardo da Vinci, prostredníctvom ktorého môžete absolvovať platenú stáž v takmer akejkoľvek zahraničnej organizácii (či už z verejného alebo súkromného sektoru). Celý proces je podobný ako pri Erasmus stáži → a teda po získaní akceptačného listu zo strany organizácie → následne prejsť výberovým procesom na svojej univerzite. Pre absolventov učiteľských odborov je určený program Commenius Asistenti. Vy, budúci učitelia si tak môžete zlepšiť učiteľské zručnosti a získať skúsenosti s vyučovaním v cudzej krajine.

Aj ako čerstvý absolvent môžete absolvovať zahraničnú odbornú stáž v jednej zo 110 krajín sveta prostredníctvom organizácie AIESEC. Tá Vám ponúka 2 typy stáži, a to: Global internship program – ktorý umožňuje získať profesionálnu pracovnú skúsenosť v oblasti manažmentu, vzdelávania, IT, marketingu financie, ľudských zdrojov, projektov…a Global Community development programe, teda tzv. rozvojové stáže, vďaka ktorým môžete pracovať v medzinárodnom tíme, no riešiť rôzne lokálne projekty v neziskových organizáciách či školách a cieľom ktorých je mať pozitívny dopad na spoločnosť.

Stáže pre študentov a absolventov ponúkajú aj mnohé medzinárodné a európske inštitúcie, spomeniem najmä tie platené: NATO, Európska komisia, Rada EÚ či Agentúra pre základné práva. Zoznam takýchto stáží má spracovaný európska informačná sieť EURODESK.

Poslednýkrát po škole môžete využiť aj toľko študentami ospevovaný program Work and Travel, a vycestovať na pár mesiacov do USA, Kanady alebo Austrálie bez väčších problémov s vybavovaním víz.

Nedá sa nespomenúť aj (a možno aj na koniec to najlepšie) Európska dobrovoľnícka služba, ktorá je práve organizáciou MLADIINFO intenzívne propagovaná. Ak ste fanúšikom tejto organizácie, tak ju už istotne poznáte, ak to tak náhodou nie je, tak všetky info nájdete na tejto stránke.

Ak však nechcete odísť za hranice Slovenska, jednou z ďalších neobvyklých možností ako získať pracovné skúsenosti a možno si aj nájsť budúcu prácu sú tzv. trainee programy. Ich princíp spočíva v tom, že je to zamestnanie na plný úväzok avšak obohatené o veľké množstvo rozvojových aktivít a školení s cieľom pripraviť mladých talentovaných absolventov na riadiace pozície v spoločnosti. Trainee programy uskutočňujú mnohé nadnárodné spoločnosti, ako napríklad: Tesco, ABB, EMBRACO, ČSOB, Johnsons Controls, Tatra Banka, KONE, Siemens, Volkswagen, Poštová banka atď.

Dobrým spôsobom ako získať kontakty medzi potencionálnymi zamestnávateľmi je nadviazanie spolupráce už pri písaní diplomovej práce. Spolupráca je obojstranne výhodná, vy získate skúsenosti a znalosti z praxe, či kontakty, a firmy nové nápady a prístupy.

Nudná práca niekde v kancli (ak vôbec) vás možno čaká celý nasledujúci život, no takéto možnosti máte len teraz! Takže opäť na Vás apelujem aby ste ich využili, a nielen tie aj mnohé ďalšie…a ak ešte váhate, klik na zložku skúsenosti – a po ich prečítaní budete určite ľutovať (podobne ako ja) že ste ich nevyužili skôr 🙂

Lenka Čurillová

2,894 videní