Na EVS do Thajska ? Naša študijná cesta!

6. April 2018 | Naše aktivity |
1,112 videní

Dobrovoľníctvo v Thajsku cez Mladiinfo Slovensko? Áno, už je to čím ďalej tým bližšie realite a náš dlhodobý cieľ sa napĺňa.

Koncom marca mal tím Mladiinfo Slovensko, konkrétne Ondrej, Ivka a Peťa, možnosť zúčastniť sa na študijnej ceste na juh Thajska, v okolí mesta Hat Yai vďaka projektu EuroAsia Assistance Volunteering Programme. Počas šiestich dní sme s našimi partnermi Mladiinfo International, Mladiinfo Czech republic a z francúzskou organizáciou ADICE navštevovali miesta, na ktoré sa vyberú naši prví vyslaní dobrovoľníci v rámci programu Európska dobrovoľnícka služba v dĺžke 65 dní.

Cieľom tejto študijnej cesty bolo navštíviť a spoznať organizácie, s ktorými naša partnerská organizácia v Thajsku VSA (Volunteer Spirit Association) spolupracuje a dozvedieť sa, čo budú mať dobrovoľníci na starosti, aký bude ich denný program, aké kompetencie by mali mať a pod. Jednotlivé stretnutia boli pre nás a našu prácu s mladými ľuďmi veľmi inšpiratívne a vďaka rozhovorom s domácimi, tak vieme o niečo lepšie pripraviť budúcich dobrovoľníkov na nové prostredie a výzvy, ktoré im táto EVS ponúka.

Thajská organizácia Volunteer Spirit Association nás privítala hneď v úvode hodinou thajčiny, ktorú viedol riaditeľ miestnej školy. Dozvedeli sme sa ako sa v thajskej abecede zapíšu naše mená, aké zvyky a tradície sa v Thajsku dodržiavajú a ako si vypýtať jedlo bez štiplavého korenia alebo bez plodov mora. Veľmi užitočné pre niektorých európskych návštevníkov 🙂

Naša prvá návšteva smerovala do miestnej školyBan Kuan Kob school, v ktorej sme našli len učiteľov a riaditeľa. V Thajsku totižto mali práve letné prázdniny. Škola má už skúsenosti so zahraničnými dobrovoľníkmi, ktorí pracujú s deťmi počas aj mimo vyučovania. Učia  ich hravou formou anglický jazyk, oboznamujú ich s našou kultúrou.

Druhý deň sme strávili v meste Songkhla, ktoré je jedným z najväčších miest na juhu krajiny a vďaka svojej historickej časti, múzeám a čínskej štvrti sa snaží zapísať na zoznam kultúrnych pamiatok UNESCO.

Stretli sme sa so zástupcaami Songkhla Network Association, ktorá sa snaží o zachovanie kultúrneho dedičstva v meste a taktiež zatraktívnenie mesta pre turistov. Poobede sme sa loďou alebo autom po honosnom moste sa zo Songkla dostanete do Institute of South Thai Studies.  V tomto múzeu sa dobrovoľníci starajú o folklórne dedičstvo regiónu, realizujú kultúrne akcie, a tak propagujú toto krásne historické miesto.

 

Tretí deň bola miestom našej návštevy bola lokálna farma, na ktorej miestni farmári pestujú zeleninu a ovocie a ktorá rovnako slúži ako miestne vzdelávacie centrum. Vďaka spôsobu práce a inovatívnym metódam, ktoré sa na tejto farme využívajú, slúži toto miesto ako príklad dobrej praxe a aj ako školiace centrum. Počas našej návštevy sme sa stretli s miestnymi farmármi, ktorí prišli na školiaci seminár.

Dobrovoľníci, pomáhajú s chodom farmy, kde sa pestujú banány, chovajú prasiatka, či včely, a nie len to, dobrovoľníci sa v miestnom chráme môžu učiť techniky thajskej masáže, vyrábajú prírodnú kozmetiku a vďaka lokalite si užívajú ticho prírody. Nebojte sa, wifi tam nájdete taktiež.

Neďaleko farmy sa nachádza antropologické múzeum, kde sme mali možnosť vychutnať si krásnu tradičnú hudbu, tanec aj bábkové divadlo.

Posledný deň sme strávili na Thaksin univerzite, kde nás privítal vedúci katedry Obchodu a administratívy s pani dekankou. Dlhoročne sa vďaka dobrovoľníkom, ktorí prichádzajú na univerzitu, zameriavajú na problém, ktorý je blízky aj nám. Mladí ľudia nerozprávajú po anglicky, skriptá majú v thajčine, takže nie sú nútení čítať odbornú literatúru v cudzom jazyku. Práve dobrovoľníkmi, ktorí prichádzajú na univerzitu prednášať o politike, biznise, európskej kultúre, sa snažia tento problém vyriešiť.

Našou poslednou zastávkou bolo Združenie dobrovoľných záchranárov. V tomto združení je 150 dobrovoľníkov, ktorí pracujú na zmeny 24h denne. Za privolanie záchrannej služby si v Thajsku musíte priplatiť a často sa stáva, že títo pohotovostní lekári nie sú pripravení na extrémne podmienky pri nehode alebo úraze. Dobrovoľníci v tomto združení, sú odborne vyškolení na takéto situácie – požiare, nehody, zdravotnícka pomoc, dokonca musia absolvovať aj potápačské školenia a ponúkajú svoje služby bezplatne. Vyslaný medik alebo zdravotná sestra/brat budú veľkou pomocou pre tento tím.

Veľmi sa tešíme na spoluprácu!

Hľadáme dobrovoľníka do Thajska

Hľadáme dobrovoľníka do Thajska. Opýtať sa môžete prísť osobne v office v Bratislave alebo v Dolnom Kubíne: https://mladiinfo.sk/kontakty/

Posted by Mladiinfo Slovensko on 24. marec 2018

Viac fotiek z našej študijnej cesty 🙂 

1,112 videní